TRLİFEHABER, Güncel Haberler, Sondakika haberler, İş İlanları, Aktuel ürünler

Anaokuluna, ana sınıfına kayıt yaptırma şartları neler? Anaokulu başlama yaşı

Anaokuluna, ana sınıfına kayıt yaptırma şartları neler? Anaokulu başlama yaşı
13 Haziran 2022 - 17:56

2022-2023 eğitim ve öğretim yılının başlamasına az zaman kalmasıyla beraber veliler ana sınıfı ve anaokulu için kayıt yaşlarını araştırmaya başladı. MEB tarafından belirlenen yaş şartları ise merak konusu oldu. Ana sınıfına kaç aylıkken kayıt yaptırılır? Anaokuluna başlama yaşı kaçtır? İşte detaylar…

Anaokulu, ana sınıfına başlama yaşı kaç?
MEB tarafından belirlenen bu durumlar için okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumları yönetmenliğinde bulunun on birinci maddenin beşinci fıkrasında yer alan açıklama şöyledir; “Anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıflarına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 57-68 aylık çocukların kaydı yapılır. Okulun kayıt alanında ikamet eden ve bir sonraki eğitim ve öğretim yılında ilkokula başlayacak çocukların kaydı yapıldıktan sonra fiziki imkanların yeterli olan anaokulu ve uygulama sınıflarına 36-56 aylık, ana sınıflarına ise 45-56 aylık çocuklar da kaydedilir.”

2021-2022 eğitim öğretim yılı içerisinde anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıflarına öncelikte 2016 doğumlu çocukların kaydı yapılır. 2016 yılında doğan çocuklarının kaydı bitirildikten sonra fiziki mekanları uygun olan anaokulu ve uygulama sınıflarına 1 Ocak 2017 – 30 Eylül 2018 arasında doğan çocukların kaydı yapılmaktadır.

Anaokulu, ana sınıfına kaç aylıkken kayıt yaptırılır?
Anaokulu ve ana sınıflarına kayıt yapılacak yılın Eylül ayı itibariyle çocuğun 57-68 aylık olması gerekir. Okula kayıt yapılan bölgede ikametgah eden ve bir sene sonraki eğitim – öğretim yılında 1.sınıfa başlayacak olan çocukların kaydı ise fiziki durumları yeterli olan anaokulu ve uygulama sınıflarında 36-56 aylık, ana sınıflarında ise 45-56 aylık olunması halinde kayıtlar alınmaktadır.