TRLİFEHABER, Güncel Haberler, Sondakika haberler, İş İlanları, Aktuel ürünler

Avara kasnak ne demek? Avara kasnak ne için kullanılır? TDK avara kasnak anlamı

Avara kasnak ne demek? Avara kasnak ne için kullanılır? TDK avara kasnak anlamı
15 Haziran 2022 - 11:37

Türkçede birbirinden farklı birçok kelime yer almaktadır. Oldukça zengin bir dile sahipken bazı kelimeler sık sık kullanılırken bazıları ise hiç duymadığımız kelimeler olmaktadır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasında kullandığı avara kasnak ifadesi de oldukça dikkat çekti birçok kişinin ilk kez duyduğu bu ifadenin ne anlama geldiği de yoğun bir şekilde araştırılıyor. Peki, Avara kasnak nedir? Avara kasnak ne anlama geliyor? İşte merak edilen soruların yanıtı…

Avara kasnak nedir?
Avara kasnak, bir kayışın çevirdiği, tahrik eden ve tahrik edilen kasnakların içerisindeki güç aktarımı yapmayan ve kayış gerginliği sağlayan bir kasnağı ifade eder.

Sürtünme kuvvetinin artmasını sağlayarak fazla güç aktarmak amacıyla yer alan mekanizmanın ana parçası için kullanılan bir ifadedir. Bu ifade bazen “avare kasnak” olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Bu kelime günlük hayatta da kullanılırken monoton, kendini tekrarlayan iş ve sözler için kullanılmaktadır. Genellikle tatsız olan işleri ifade etmek için kullanılır. Hatta avare avare dolaşmak tabiri de boş boş dolaşmamayı ifade etmektedir.