TRLİFEHABER, Güncel Haberler, Sondakika haberler, İş İlanları, Aktuel ürünler

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde yeni gelişme DİKKAT!

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde yeni gelişme DİKKAT!
14 Haziran 2022 - 11:46

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde yeni bir gelişme yaşandı. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (SEDDK) genelgesinde yer alan işveren grup emeklilik sözleşmeleri ile otomatik katılım sistemi dışında olan BES sözleşmelerine, üçüncü kişiler hediye amaçlı katkı payı ödeyebileceği belirtildi.

Vasisinin rızası ile erişime açılacak
Yeni uygulama ile beraber, katılımcı adına internet sitesinde veya mobil uygulamada, emeklilik sözleşmesine özgü karekod veya aynı araçlarla sağlanan tanımlayıcı bilgiyi, katılımcının kendisinin veya vasisinin rızası ile erişime açılacağı açıklandı.

Şirketin ödeme sayfasına yönlendirilecek
Hediye amacı ile ek katkı payı ödemesi sağlayacak kişi, şirketin ödeme sayfasına yönlendirilecek. Burada, adına katkı payı ödemesi yapılacak emeklilik sözleşmesi sahibinin adı ve soyadı bilgileri, ek katkı payı olarak ödenecek tutar ve hediye edenin adı ve soyadı bilgileri ile iletişim bilgilerini dolduracak.

Elektronik iletişim aracı ile bilgilendirmede bulunacak
Emeklilik şirketi, hediye edenin talebi halinde, elektronik veya basılı hediye sertifikasını hediye edene veya katılımcıya verebilecek. Şirket, sertifika üretimi karşılığında hizmet bedeli talebinde bulunabilecek. Yapılan işlem sonucunda elektronik iletişim aracı ile BES katılımcısına bilgilendirmede bulunacak.

Özel günlerde de kullanılabilecek
BES katılımcılarına evlilik, doğum, doğum günü, bayram, anneler günü, babalar günü, sevgililer günü ya da başka bir önemli gün dolayısıyla hediye ödemede bulunabilecek.

Altın karşılığı da sağlanabilecek
Hediye katkı, altın karşılığı da sağlanabilecek. Hediye katkı payı ödeyenler çeyrek, tam, yarım altın tutarlarında ödeme yaptığını sertifikada gösterebilecek. Katılımcıya ya da hediye edene gönderilecek sertifikalarda, özel mesaj bölümü de yer alacağı açıklandı.