TRLİFEHABER, Güncel Haberler, Sondakika haberler, İş İlanları, Aktuel ürünler

CUMHURBAŞKANLĞINDAN ÖĞRENCİLERE STAJ MÜJDESİ!

CUMHURBAŞKANLĞINDAN ÖĞRENCİLERE STAJ MÜJDESİ!
20 Haziran 2022 - 8:18

Şirketler, öğrencilerin staj işlemlerini tamamlayamadığı için mezun olamadıklarını dile getirerek bu krizin çözülmesi için konuya el atılmasını istedi.

Konuya dair Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisinden gelen açıklamalar doğrultusunda, öğrencilerin staj bulmasını kolaylaştırmak için iki sene önce Ulusal Staj Programının hayata geçirildiği duyuruldu.

Bu yıl stajyer havuzuna başvuruların açılmasının sonrasında şubat ve mart arasında, şirketlerden 156 bin 240 talep geldiği kayıtlara geçti. Bu bağlamda 80 bin 766 öğrencinin staj yapacağı kurumun belirlendiği açıklandı. Programa bu yıl, organize sanayi bölgelerindeki mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu öğrencilerinin de bulunduğu öğrenildi. Ofis Başkanı Doç. Dr. Salim Atay ‘Teklifler hızla gönderilmeye devam ediyor, https://kariyerkapisi.cbiko.gov.tr adresinden takip edip onaylamayı ihmal etmeyin. Gençler, staj boyunca Gençlik ve Spor Bakanlığının destekleriyle KYK’nın açık yurtlarında kalabilir’ açıklamasında bulundu.

Türk vatandaşı ve mavi kart sahibi gençler başvurabiliyor
Başvurular, e-Devlet entegrasyonu ile çalışan millî dijital platform ‘Kariyer Kapısı’ üzerinden belirlendi. Programa, ön lisans, lisans, yüksek lisans eğitimi görenler katılabilmekte. Hem de eğitimini yurt dışında lisans, lisansüstü olarak devam ettiren Türk vatandaşı ve mavi kart sahibi gençler de kolaylıkla başvurabiliyor.

Bu öğrencilere, Türkiye’deki kurum ve kuruluşların yanı sıra Büyükelçilikler, Daimi Temsilcilikler, Başkonsolosluklar ile kamu kurumlarının yurt dışı temsilcilikleri staj teklifi sunabiliyor. Öte yandan, geçen yıl 135 bin başvuru yapılmış ve 90 bin gence staj teklifi götürülmüştü. Bir kuruma yerleştirilerek staj imkânı verilen 45 bine yakın genç ilk ücretini devletten almıştı.