TRLİFEHABER, Güncel Haberler, Sondakika haberler, İş İlanları, Aktuel ürünler

Dash coin projesi ve yol haritası! DASH coin nedir?

Dash coin projesi ve yol haritası! DASH coin nedir?
15 Haziran 2022 - 16:38

Yatırımcılar son yıllarda kripto para piyasasını kâr elde etmek amacıyla sıkça tercih ediyor fakat tercih etmeden önce coinleri araştırıp projenin yol haritasını öğrenmek istiyorlar. Birço alt coinin bulunduğu piyasada en çok araştırılan coinlerden biri de DASH coin oldu. Peki DASH coin nedir? DASH coin kurucuları kimler? DASH coin projesi nedir? DASH coin ile ilgili tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

DASH coin nedir
DAS coin merkezi olmayan ve kullanıcılara ucuz bir ağ sunmaya odaklanan bir kripto paradır. Dijital nakit olarak bilinen DASH coin 2014 Ocak tarihinde piyasaya sürülmüştür. DASH coin yayınlandığı günden beri merkezi olmayan proje ve ana düğümler ile büyüme sağlamıştır.

DASH coin kurucuları kimlerdir
DASH coin yazılım geliştiricisi olarak bilinen Kyle Hagan ve Evan Duffield tarafından kurulmuş bir projedir. Proje ilk etapta XCoin olarak geliştirilmiş, sonrasan Darkcoin denmiş fakat 2015 yılından itibaren DASH coin olarak kullanıma sunulmuştur. Kuruculardan Duffield daha önce Hawk Finansal Grup’ta halkla ilişkiler biriminde çalışmış ve finans yönetimi konusunda kendini geliştiren bir yazılım geliştirici olarak tanınmıştır. 2012 senesinde ise bunu bir hobi olarak başlattığını ve projeyi yalnızca bir hafta içinde kodladığını söylemiştir. 2017 senesinde istifa etmiş ve DASH projesini daha da geliştirmek ve iyileştirmek için çalışmalarına başlamıştır. Hagan ise coinin ortak yazarı olarak tanınmıştır fakat 2014 senesinde projeden çekilmiştir.

 

DASH coinin avantajları nelerdir
DASH coin kullanıcı dostu bir ödeme ağı olmayı planlamaktadır. Bunun için gelişmiş hizmetlerin kullanıcılara güvenli şekilde sağlanması için tasarlanmıştır. ChainLocks, PrivateSend ve InstantSend gibi işlevler kolaylaştırılmayı sağlar. Tüccarlar, finansal hizmetler ve küresel çapta havale göndermesi gereken kişiler dahil tüm bireysel kullanıcılar ve kurumlara pazarlanan bir coindir. 2020 senesinde Dash Çekirdek Grubu ilerlemek ve kendi ekosistemini geliştirerek kullanıcıların memnuniyetini sağlamak için daha fazla teknoloji geliştirildiğini açıkladı. DASH coin hazine ve yönetim sistemi sayesinde merkezi olmayan şeilde gelişmiş ve merkezi olmayan projelerin geliştirilmesi için ödüllerin %10’unu dağıtmaya başlamıştır. Aynı zamanda birçok finans kuruluşunun oluşturulmasına izin verilmiştir.

Kaç tane DASH coin vardır
Günümüzde borsada DASH coinin jeton sayısı toplam 18.921.005 olarak bilinmektedir. Bu miktarın %10’u blok zincir ödülleri için dağıtılmaktadır. %45’i madencilere, %10 gelecek teklifler için ve %45’i masternodlara verilmektedir. 2020 senesinde masternod ve madencilere verilecek miktarların 50 50’den ve 40 60’da değiştirilmesi teklif edilmiştir. Piyasaya sürüldükten 2 gün içerisinde 2 milyon madeni para çıkarılmıştır.

DASH güvenilirliği nasıl sağlanır
DASH kullanıcıların güvenliğini sağlamak için iki katmanlı bir ağ kullanmaktadır. İlk olarak madencilik işlemlerinin altında gerçekleştirilen düğümlerden oluşmaktadır. İkinci kademe ise kullanılan ana düğümlerin ağa daha iyi hizmetler sağlaması için geçmişlere göre derecelendirileceği ana düğümlerden oluşmaktadır. Bu ana düğümler tüm ağı denetlemektedir ve eğer kurallara aykırı şekilde onaylanmaya çalışılırsa reddedilir. DAS coin güvenliğini artıran ChainLocks özelliği de kullanıcılar için etkinleştirilir. Bu ağ saldırılarına karşı %51 oranında koruma sağlamaktadır.

DASH coin nereden alınır
DASH coin günümüzde Binance, Kraken, Coinbase Pro, Huobi Globak ve OEx borsalarından satın alınabilmektedir.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN