TRLİFEHABER, Güncel Haberler, Sondakika haberler, İş İlanları, Aktuel ürünler

Dava sonucu nereden öğrenilir? Dava sonucu nasıl öğrenilir?

Dava sonucu nereden öğrenilir? Dava sonucu nasıl öğrenilir?
23 Haziran 2022 - 10:32

Dava sonucu nasıl öğrenilir?
Dava sonucunuzu öğrenmek için iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki davanın sürdüğü mahkemeye giderek davanız hakkında bilgi talep etmektir. Bu yöntem ile davanın hangi aşamada olduğunu veya bir karar çıkıp çıkmadığını öğrenebilirsiniz. Ancak bu kadar zahmete girmeden daha kolay bir şekilde dava sonucunuzu öğrenmenin bir yöntemi vardır.

Eskiden kullanılan UYAP sistemiyle dava sonuçları internet üzerinden öğrenilebiliyordu. Şimdilerde hayatımıza e-devlet sisteminin girmesiyle birlikte e-devlet üzerinden kullanılabilir bir hale geldi. Dava sonucunuzu öğrenmek için elinizde bulunan e-devlet şifresi ve TC kimlik numaranızla sisteme giriş yapmanız gerekir. Sisteme giriş yaptıktan sonra arama motoruna dava sonucu yazarak davanızın ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz.

Davanız eğer sonuçlanmışsa sistem üzerinden kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Devam eden bir dava olması durumunda da bu bilgi de sizinle paylaşılmaktadır. Davanın devam ettiği sizin bildirmiş olduğunuz ikamet adresine tebliğ edilmektedir.Bu işlem sadece mahkeme sonucu tarafınıza tebliğ edilmeden önce dava sonucunu daha önce öğrenmeniz içindir.

Mahkemeler oldukça yoğun bir tempoda çalışırken birçok kişide bilgileri kolay bir yöntemle öğrenmek istemektedir.Artık internet üzerinden dava sonuçlarınızı kolayca öğrenebilirsiniz. Ancak bu yöntemi uygulamak istemeyen kişiler davalarının görüldüğü mahkemeye giderek davaları hakkında bilgi edinebilirler.