TRLİFEHABER, Güncel Haberler, Sondakika haberler, İş İlanları, Aktuel ürünler

Dijital ekrana uzun bakmanın zararları neler? Telefon ekranına uzun bakmak zararlı mı?

Dijital ekrana uzun bakmanın zararları neler? Telefon ekranına uzun bakmak zararlı mı?
13 Haziran 2022 - 14:37

Telefon, talep ve televizyon ekranlarına çok bakmak hayatınızı zorlaştırırken çok fazla mavi ışığa maruz kalınması halinde birçok hastalıklara neden olabilir. Mavi ışıklar üzerinden yapılan araştırmayla beraber sınırlı ışığa maruz kalanların ömrünün daha uzun olduğu açıklandı.

Beyne zarar verebilir
Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar üzerine cep telefonlarının ve diğer cihazların aşırı kullanımının bu iltihaplanmaya neden olan aşırı ışığa maruz kalmasına neden olabileceği konusunda uyarıyor. Araştırmacılar her gün çok fazla ışığa maruz kalmanın uzun vadede feci sonuçlara yol açabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor. Gözler için korumayı etkileyecek ve bozulmasını sağlayacak ışıklara maruz kalmamak için önlemler alınmaktadır.

Göz sağlığı diğer organları da etkiliyor
Buck Enstitüsündeki araştırmacılar tarafından göz sağlığı vücutta yer alan diğer hücreleri de etkilediği ve ters yönde bulgular yaratacağını belirtti. Göz sağlığının önemi diğer organlar içinde fazlasıyla önemlidir. Gözlerin korunması diğer organlarında sağlıklı olmasında etkilidir.