TRLİFEHABER, Güncel Haberler, Sondakika haberler, İş İlanları, Aktuel ürünler

Dijital Esaret Squad Game mi?

Dijital Esaret Squad Game mi?
30 Mayıs 2022 - 16:35

Birol Güven imzalı “Dijital Esaret” filmi tüm dünyada ses getiren Güney Kore dizisi “Squid Game”e benzetildi. Filmin hem yapımcılığını üstlenen hem de senaryosunu kaleme alan Güven, sosyal medyada dile getirilen benzerlik iddialarına yanıt verdi.
Geçtiğimiz cuma günü vizyona giren “Dijital Esaret”in Güney Kore dizisi olan “Squid Game”den esinlendiği iddia edildi. Filmin hem yapımcı koltuğunda oturan hem de senaryosunu kaleme alan Birol Güven bu iddialar karşısında sessiz kalmadı.

ONLAR BİZDEN ESİNLENMİŞTİR

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Güven ‘diziden esinlendiği’ iddialarını kabul etmedi ve şöyle konuştu:

Dijital Esaret SquId Game’e benzetildi
“‘Dijital Esaret’in Squid Game’den esinlenmesi mümkün değil. Senaryosunu 2017 yılında yazdım. 2018 yılında çektik. 2019-20 yılında vizyona girmeyi planlıyorduk ama pandemi nedeniyle giremedik. Biliyorsunuz Rasim Öztekin’i bir yıl önce kaybettik. Onu kaybettiğimizde bile ‘Squid Game’ yayınlanmamıştı. Yani o diziyi seyredip bu filmi yapmış olmamız kronolojik olarak mümkün değil. İlla bir esinlenmeden söz edeceksek onların bizden esinlenmiş olması daha mümkün gözüküyor” dedi.

İNTERNET SUÇLULARI CEZAEVİNDE

Yönetmenliğini Emre Kavuk’un yaptığı, başrollerini geçen yıl vefat eden Rasim Öztekin, Özgün Çoban ve Kaan Sevi’nin paylaştığı “Dijital Esaret”, dijital dünyada işledikleri suçlar yüzünden cezaevine atılan bir grup gencin hikâyesini konu ediyor. Tüm dünyada ses getiren “Squid Game” dizisinde de maddi sıkıntı içinde olan yüzlerce kişinin para ödülü kazanmak için ölümcül bir oyunda mücadele etmesini anlatıyor.