TRLİFEHABER, Güncel Haberler, Sondakika haberler, İş İlanları, Aktuel ürünler

Drone ehliyeti nasıl alınır? Drone ehliyeti alma şartları neler? Drone ehliyeti nedir?

Drone ehliyeti nasıl alınır? Drone ehliyeti alma şartları neler? Drone ehliyeti nedir?
11 Haziran 2022 - 12:47

Drone ehliyeti nedir?

Drone ehliyeti SHGM üzerinden veya SHGM tarafından yetkilendirilmiş kuruluşların herhangi birinden alabileceğiniz Drone uçuşları sırasında kolluk kuvvetlerinin sizden talep edeceği yegane evraktır. Bu basılı evrak aynı bir araç ehliyeti gibi olabileceği gibi bir sertifika görünümünde de olabilir.

 

Drone ehliyeti nasıl alınır?

Drone ehliyeti almanız 500gr ve üzeri cihazlar için zorunludur. Yakın zamanda çıkacak bir yasayla bunun 250 gr lık bir ağırlığa kadar indirileceği tahmin edilmektedir. Drone pilotu olmaksızın drone uçurmanız durumunda kolluk kuvvetlerinin muhtemelen tarafınıza güçlük ve sorun çıkaracaktır.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün sitesinden İHA-1 ya da İHA-0 ehliyeti için başvuruda bulunup, internet üzerinden sınava girebilirsiniz.

Kullanılan drone, konum farketmeksizin oldukça yüklü miktarlarda para cezası bulunmakta, sizlerle doğrudan para cezasıyla çarptırılır. Kanunlarda ise konu hakkında şu ifadelere yer verilmiştir:

“İzinsiz ya da kayıtsız, tescil olmadan uçuş yapan şahıslara ve İHA pilotlarına 8498 TL, uçuş izni almadan yapılan İHA uçuşlarında ise 8498 TL para cezası, özel hayatın gizliliği ve mahremiyetini ihlal edenler hakkında 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun ilgili Maddeleri kapsamındaki hükümler, ayrıca aykırı davranan, tatbik ve icrasına muhalefet eden, güçlük çıkaran kişiler hakkında fiil ve eylemleri ayrıca bir suç oluşturmuyorsa; 5442 Sayılı İl İdaresi Kanununun 66’ncı maddesi gereğince yasal işlem yapılacaktır.”

Bilindiği gibi İHA’lar İHA 0’dan İHA 3 kadar 4 gruba ayrılıyor. İHA-0 ticari pilot sertifika eğitimi için 12, İHA-1 ticari pilot sertifika eğitimi için 15 yaşınızı doldurmuş olmanız yeterlidir. Eğer drone aracınız 25kg ve üstünde ise İHA2 ve İHA3 sınıfına girer ve bu sınıflardaki ehliyeti almanız şart. Kullandığınız drone’un ağırlığı 500gr ile 4kg arasındaysa IHA0 ya da 4kg ile 25kg arasında ise IHA1 ehliyeti almanız gerekmektedir. Ticari amaçla kullanmak isteyenlerin ise 12 saatlik eğitimi olan İHA 0 ya da 36 saatlik eğitimi olan İHA1 ehliyetlerini alması gerekmektedir.

Drone ehliyeti alma şartları nelerdir?

Drone ehliyeti almak isteyenlerin belirli bazı şartları karşılaması gerekmektedir. İşte drone ehliyeti alma şartları:

HA-O ticari pilot sertifikası için 12 yaş şartı aranır. ( dronelar 500gr – 4kg arası )

İHA-1 ticari pilot sertifikası için 15 yaş sınırı ( dronelar 4kg-25kg arası )

IHA2 ve İHA3 sınıfına giren dronelar 25kg ve üzeri olan dronelardır bu sınıfın ehliyetini almak zorunludur.

2022 drone ehliyeti ücreti ne kadar?

2022 yılı itibariyle drone ehliyeti için bir ücret talep edilmemektedir. Fakat drone ehliyetini almak için gerekli eğitimlere 800 TL ile 1500 TL arasında bir ücret ödenmesi gerekebilir.