TRLİFEHABER, Güncel Haberler, Sondakika haberler, İş İlanları, Aktuel ürünler

Ehliyet için sürücü belgesi dosyası şart mı? Sürücü belgesi dosyası nereden alınır?

Ehliyet için sürücü belgesi dosyası şart mı? Sürücü belgesi dosyası nereden alınır?
12 Haziran 2022 - 20:39

Araç kullanmak için en gerekli belge ehliyettir. Sürücü kurslarında alına bir takım eğitimlerden sonra alınan ehliyet belgesi 18 yaşında büyük olan herkesin elde edebileceği bir belgedir. Fakat ehliyet alabilmek için bir takım prosedürleri yerine getirmek gerekiyor. Bunlardan bir tanesi de sürücü belgesi dosyasında sahip olmak şeklinde belirtiliyor.

Sürücü belgesi dosyası, araç sürücülerin ehliyet almadan önce ihtiyaçları dahilinde olan bir belgedir. Yeni ehliyet sahibi olacak olan kişilerden istenen sürücü belgesi dosyası, bazı emniyet müdürlükleri talep ederken bazıları da hiç istemez.

Ehliyet almak için sürücü belgesi dosyası şart mı?
Sürücü belgesi dosyasındaki tek amaç, ehliyet çıkarmak için istenen tüm evrakların içinde bulunmasıdır. Bazı emniyet müdürlükleri dosya yerine naylon dosyanın da getirilebileceğini söylerken her ne olursa olsun işinizi sağlama almak adına sürücü belgesi dosyası alabilirsiniz.

Sürücü belgesi dosyası nereden alınır?

Sürücü belgesi dosyasını bağlı bulunduğunuz ilçenizde bulunan şoförler odasından alabilirsiniz. talebiniz doğrultusunda alacağınız sürücü belgesi dosyasına bazı yerlerde ücret alınmazken bazı yerlerde 3 – 5 TL istenebiliyor. Sürücü belgesi dosyası yeni sürücü adayları için önemli bir belge olup ehliyet yenileme işleminde istenmemektedir.

Sürücü belgesi dosyasının içeriğinde ise;

– Nüfus cüzdanı

– Sürücü sağlık raporu

– 2 adet biyometrik vesikalık fotoğraf

– Kan grubu belgesi

– Ehliyet harç yatırma belgesi bulunur.