TRLİFEHABER, Güncel Haberler, Sondakika haberler, İş İlanları, Aktuel ürünler

GES caiz mi? GES fetva! GES FAİZ HELAL Mİ?

GES caiz mi? GES fetva! GES FAİZ HELAL Mİ?
13 Haziran 2022 - 11:48

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “Vatandaşlarımızın tasarruflarını Türk lirası cinsi varlıklarda değerlendirebilmelerinin teşvik edilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla, gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi (GES) talep toplama işlemleri 15 Haziran 2022 tarihinden itibaren gerçekleştirilecektir.”ifadelerine yer verildi. Buna göre senetlerin asgari talep tutarı 1000 TL olup 1 TL’nin katları şeklinde ihraç edilecektir. Senet toplama günlerini bekleyen birçok kişi 24 Haziran 2022 Cuma günü talep toplama işlemini gerçekleştirecektir. GES hakkında merak edilen konular araştırılıyor. İşte GES hakkında merak edilen tüm detaylar…

Gelir Endeksli Senet (GES) faiz midir?
Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yapmış olduğu GES açıklamaları vatandaşların kafasını karıştırdı. Bu uygulamasının faiz olup olmadığı tartışmaları gün geçtikçe büyürken açıklama İlahiyatçı Hayrettin Karaman’dan geldi. Yeni Şafak gazetesinde yayınlanan yazı da GES hakkında şu ifadelere yer veren Karaman, “GES’ler de mevcut şekli ve yapısıyla devletin faizle borçlanmasından ibarettir” dedi. Yayınlanan yazıda Karaman şu ifadelere yer verdi:

“Başka açıklamalarda gelirin, Devlet Hava Meydanları ve Kıyı Emniyeti gelirlerine endeksleneceği açıklanmıştır. Laik devletin faizci bankaları da var, faizi yasaklamak mümkün görünmüyor, ama faizin haram olduğuna inanan Müslümanlar ondan uzak durabilirler; kimse onları, faiz alıp vermeye mecbur etmiyor. GES’ler de mevcut şekli ve yapısıyla devletin faizle borçlanmasından ibarettir.”

GES neden faiz kabul ediliyor?
GES uygulamasının neden faiz olduğunu öğrenmek isteyen milyonlarca kişi bilgi almak için arama motorlarına yöneldi. Konu hakkında açıklama yapan Hayrettin Karaman, akıllardaki soru işaretlerini de ortadan kaldırdı. Açıklamada altını çizdiği iki nokta olarak ifade etiği GES için şu iki madde yer almaktadır:

1. “Devlet iç borçlanma senedi”,

2. “Kupon ödemelerinde asgari getiri garantisi”.

 GES’in helal olabilmesi için ne yapılmalıdır?
Yazısında GES’in helal olabilmesi için yapılması gerekenlere de değinen Karaman, bu uygulamanın helal olabilmesi için “hisse senedi”, “ortaklık senedi” olması gerektiğini söyledi. Hayrettin Karaman açıklamalarında son olarak şu ifadelere değindi:

“Bu senetlerin alım satımının ve kârını almanın helâl olabilmesi için senetlerin “hisse senedi”, “ortaklık senedi” olması gerekir; yani gelir hangi kaynaktan geliyorsa senet sahibi o kaynağa ortak olacaktır ki, onun gelirini alabilsin. Devletin böyle bir gelir kalemine ihtiyacı varsa ve halka da tasarrufu teşvik etmek istiyorsa şu formülü uygulayabilir: Gelir getiren devlet malının mülkiyetini senetlere bölerek belli bir süre için halka açar, bu senetleri satın alanlar o mala ortak olurlar, devlet de ihtiyaç duyduğu parayı elde eder, malı yine devletin ilgili bir birimi veya kuruluşu yönetir, hâsıl olan kâr, sözleşmedeki orana göre senet sahiplerine dağıtılır. Süre dolunca devlet, senetlerin bedelini ödeyerek malı geri alır. Kâr garanti edilemez.”