TRLİFEHABER, Güncel Haberler, Sondakika haberler, İş İlanları, Aktuel ürünler

Google Talk kapanıyor mu? Google Talk nedir?

Google Talk kapanıyor mu? Google Talk nedir?
14 Haziran 2022 - 12:30

WhattsApp ve Telegram uygulamalarının benzeri olan anlık mesajlaşma uygulaması Google Talk 2015’te yerini Hangouts’a bırakma kararı almıştı. 2015 yılından bu yana platforma direkt ulaşmak da zorlaşmıştı. Fakat Pidgin ile Gajim gibi farklı 3. taraf hizmetlerin sayesinde kısmi olarak kullanılabiliyordu. Peki, Google Talk uygulaması ne oluyor? Google Talk uygulaması kapatılacak mı? Detaylar haberimizde…

Google Talk uygulaması nedir?
Google Talk, anlık mesajlaşmaya yarayan bir uygulama. Açık XMPP protokolünün üstüne kurulmuş olan Google Talk uygulamasıyla Yahoo! Mail ile Hotmail gibi servisleri kullananlarla iletişime geçilebiliyordu. Aynı zamanda jabber.org protokolü aracılığıyla sesli konuşmalar da yapılabiliyordu.

Google Talk uygulaması kapatılacak mı?
Google’ın resmi destek sayfasında yapılan açıklamayla konuya dair bilgilendirme yapıldı. Google açıklamasında, “Google Talk’u kullanımdan kaldırıyoruz. 2017’de duyurduğumuz üzere 16 Haziran 2022’de, üçüncü taraf uygulamalara (ör. Pidgin ve Gajim) yönelik desteğimizi sona erdireceğiz.” ifadelerini kullandı.

16 Haziran 2022 tarihi itibari ile Google Talk oturumu açmak isteyenler, oturum açarken hata bildirimi alacaklar. Google, kullanıcıların herhangi bir sorunla karşılaşmamaları için Google Chat uygulamasına geçmelerini tavsiye ederek:

“Kişilerinizle sohbet etmeye devam etmek için Google Chat’i kullanmanızı öneririz. Chat’in gelişmiş Alanlar özelliğiyle diğer kullanıcılarla daha kolay bir şekilde plan yapabilir, dosya paylaşabilir, dosyalar üzerinde ortak çalışabilir ve görev atayabilirsiniz. Gmail’de oluşturduğumuz güçlü kimlik avı korumaları ve erişilebilirlik özellikleri (ör. ekran okuyucu desteği) de edinirsiniz.” dedi.