TRLİFEHABER, Güncel Haberler, Sondakika haberler, İş İlanları, Aktuel ürünler

Hac yasakları neler? Suudi Arabistan Kabe yasakları neler? Kabe’de artık bunları yapmak yasak!

Hac yasakları neler? Suudi Arabistan Kabe yasakları neler? Kabe’de artık bunları yapmak yasak!
19 Haziran 2022 - 16:46

Kabe’de uygulanan yeni yasaklar neler?
Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı tarafından getirilen yeni düzenlemeler kapsamında, konulan yasaklar ise yeni hacı adayları tarafından merakla araştırılmaya başlandı. Bakanlık kanalından yapılan yazılı açıklamada yer alan bilgilere göre; bundan sonraki süreçte Kabe’nin önüne bariyer konulmasında dolayı Müslümanların mültezeme, Hacer’ül Esved’e ve Kabe’deki duvarlara dokunamayacakları belirtildi.

Söz konusu yasağın Kabe tavafının ruhuna aykırı olduğunu söyleyen hacı adayları Harem-i Şerif’de gerçekleştirecek olan bütün düzenlemelerin Müslüman devletlerindeki din liderlerine sorularak uygulanmasını talep ettiler.

Diğer taraftan Osmanlı’nın Beytullah’a olan saygısına istinaden yapılan tarihi revakların sökülmesi sonrası başlayan tartışmalar henüz bitmemişken söz konusu yasağın gelmesi milyonlarca hacı adayını kızdırdı.

Hac ve Umre Bakanlığı’nın almış olduğu yeni karara karşı çıkan Hacı adayları, bu tartışmalar ile ilgili kararların Müslüman ülkelerde bulunan dini otoriterlere sorulması ve istişare yolu ile alınmasını istediler. Vatandaşlar atıca binlerce yılldır devam eden geleneğin sona ermesine büyük tepki gösterdi.