TRLİFEHABER, Güncel Haberler, Sondakika haberler, İş İlanları, Aktuel ürünler

İlkokula başlama yaşı kaç? MEB 2022-2023 eğitim öğretim yılı kayıt takvimi

İlkokula başlama yaşı kaç? MEB 2022-2023 eğitim öğretim yılı kayıt takvimi
13 Haziran 2022 - 15:34

Milyonlarca öğrenci karne heyecanı yaşarken bir yandan da okula yeni başlayacak öğrencilerin heyecanı yaşanıyor. 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında çocuklarını ilkokula kaydettirmeyi planlayan veliler, ilkokula başlama yaşına dair detayları araştırıyor. Konuyla ilgili merak edilenler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı kayıt takvimiyle cevaplanmış oldu. Peki, ilkokul kayıt yaşı kaçtır? İlkokula başlamak için kaç yaşında olmak gerekiyor? Detaylar haberimizde…

İlkokula başlama yaşı kaçtır?
Yenilenen yönetmelik doğrultusunda kayıt yapılan senenin eylül ayının sonu itibari ile 69 ayını tamamlayan her çocuk ilkokula kayıt yaptırabiliyor. Bunun yanı sıra 66 – 68 ay arasında olan çocuklardan gelişimi ilkokula hazır olanlar da velilerinin yazılı talebi doğrultusunda ilkokula kayıt yaptırabiliyorlar.

 

İlkokula kaydedilme yaşı gelen ve 69, 70, 71 aylık olan çocukların velilerinin dilekçe vermesi şartıyla ilkokul kayıtları ertelenebildiği gibi anasınıfına da kayıtları yapılabilmektedir. Bu durumda olan çocukların anasınıfı eğitim kurumlarına kayıtları öncelik tanınarak yapılmaktadır.