TRLİFEHABER, Güncel Haberler, Sondakika haberler, İş İlanları, Aktuel ürünler

Kuaförlük sertifikası nasıl ve nereden alınır?

Kuaförlük sertifikası nasıl ve nereden alınır?
23 Mayıs 2022 - 11:40

Kuaförlük belgesi almak isteyen kişiler nereden ve nasıl alabilecekleri konusunda araştırma yapmaktadır. Bay, Bayan, Berber, Kuaförlük belgesi için nasıl sertifika alınacağı konusu araştırılıyor. Peki, Kuaförlük sertifikası almak için ne yapılmalıdır? Kuaförlük sertifikası nereden alınabilir? İşte merak edilen tüm soruların yanıtları…

Kuaförlük yapmak isteyen kişilerin bu iş için sertifikalarının bulunması gerekmektedir. Birçok kişi için modanın temeli olan saç oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bu iş için belge almak isteyen kişiler ne yapması gerektiğini araştırmaktadır. Peki, Kuaförlük sertifikası almak için ne yapılmalıdır? Kuaförlük sertifikası nereden alınabilir? İşte merak edilen tüm soruların yanıtları…

Kuaförlük sertifikası almak için ne yapılmalıdır?

Günün modasına uygun olarak saçı şekillendiren, kesen, boyayan ve çeşitli işlemler yapan kişiye kuaför denilmektedir. Ciddi bir meslek olan kuaförlük zaman zaman ciddi sorunlara yol açmaktadır. Acemi kişilerin yaptığı bu işte hiç istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Yaralanma, ciddi hasar gibi durumlarla karşılaşılabilmektedir. Bunun için kuaförlük belgesi alınması şarttır. Sertifika ile yapılan bu işte sertifikanın nasıl alınması gerektiği de merak ediliyor.

Kuaförlük belgesi almak isteyen kişiler kendi şehirlerinde yer alan Halk Eğitim Merkezleri veya MEB onaylı sertifika veren yerlere başvuruda bulunmalıdır. Gerekli eğitimlerini tamamlayan kişiler MEB tarafından yapılan bir sınava katılır. Bu sınavda başarılı olan adaylar sertifika almaya hak kazanır.

Kuaförlük sertifikası nereden alınabilir?

Bu söylediğimiz yöntem dışında kuaförlük için Anadolu Kız Meslek/Anadolu Meslek Liseleri/Meslek Liselerinin Cilt Bakımı ve Kuaförlük ile Çok Programlı liselerde bulunan kuaförlük bölümlerini tercih edebilirsiniz. Lise eğitimini kuaförlük üzerine alan kişilerin ayrıca bir eğitime gitmesine gerek yoktur. Ancak lise eğitimi olmayan kişiler yukarıda belirttiğimiz kuralara katılım sağlamalıdır. Her ilde kurs tarihleri farklılık gösterebilir. Kendi ilinizde bulunan kursların takibini yapmanız gerekmektedir.