TRLİFEHABER, Güncel Haberler, Sondakika haberler, İş İlanları, Aktuel ürünler

Masonluk nedir? Mason kime denir?

Masonluk nedir? Mason kime denir?
12 Haziran 2022 - 16:13

Geçmişten günümüze kadar birçok örgüt ve teşkilat kurulmuştur. Bunlardan kimisi kısa sürede varlığını sürdürse de günümüze kadar devam edenler de olmuştur. Bunlardan birisi de masonluktur. Peki, masonluk nedir, ne demektir? Kimlere mason deniliyor? Detaylar haberimizde…

Mason ne demektir?
Mason, masonluk örgütüne üyeliği olan, kuralları ile ilkelerini kabul eden kişiye denilmektedir. Masonluk örgütü, kardeşlikle birlikte hür olmayı amaçlayan bir örgüttür. Federal yapısıyla üstünlük, yardımseverlik, felsefi, simgesel, seçici, yetkileri doğrultusunda sınıflara ayrılın, dünya genelinde hümanist bir yapısı olan kurucu bir örgüttür. Genellikle gizli bir örgüt olduğu iddia ediliyor olsa da Masonlar, “Gizli olsaydık bütün dünya tarafından bilinemezdik. Gizli örgütler yalnızca mafyalardır” diyerek gizli olmadıklarını vurgulamışlardır.

Yüzyıllardan beridir devam eden Masonluk örgütünde Napolyon, Lenin, Stalin gibi büyük isimler de yer almıştır. Masonlara ait bir sembol veya rozet olmadığından dolayı Mason olan bir kişiyi gündelik hayatta tanımak mümkün değildir.

Mason olma kuralları nelerdir?
Mason olmak zor olduğu gibi herkese Mason olma hakkı da verilmemektedir. Mason olmanın en temel şartı 21 yaş kuralı olarak biliniyor. 21 yaşını tamamlamayan hiç kimse Mason örgütüne kabul edilmediği gibi yaşlı bireyler de kabul edilmemektedir. Aynı zamanda maddi olarak güçsüz olan bireyler de masonluğa kabul edilmemektedir. Mason olmak isteyenlerin ülkemizdeki Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası isimli locanın şartları ile görevlerini iyice benimseyerek bu locayla iletişim kurabilirler.

Aranan şartları taşıyanlar Masonlara özel ritüeller sonrasında çaylaklık unvanlarını alırlar. Masonluk örgütünde üç farklı rütbe vardır. Çaylak, kalfa ve üstattır. Bu üç seviyeyi geçmek için size verilen görevlerini tamamlamanız gerekir. Görevinizi tamamlamadığınız ya da aykırı bir davranışta bulunduğunuzda bu kurumdan bir daha alınmamak üzere atılırsınız.