TRLİFEHABER, Güncel Haberler, Sondakika haberler, İş İlanları, Aktuel ürünler

Öğrenciler için staj defteri doldurma! Staj defteri nasıl doldurulur?

Öğrenciler için staj defteri doldurma! Staj defteri nasıl doldurulur?
12 Haziran 2022 - 8:15

Öğrenciler staj defterini nasıl doldurmalı. Staj defteri nasıl doldurulur? Staj defteri hakkında merak edilenler haberimizde

Staj defteri ne demektir?
Staj defteri, mesleklerinde tecrübe edinmek için staj yapmakta olan öğrencilerin doldurdukları defterdir. Staj yaparken doldurulması zorunlu olan staj defterini düzgün ve iyi bir şekilde doldurmak gerekiyor. Stajın başlangıcı bu defter ile olmaktadır ve staj defteri doldurulmadığı taktirde staj geçerli sayılmamaktadır.

Staj defteri nereden alınıyor?
Staj defterlerini, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası veya eğitim görülen okulun fotokopicisinden almak mümkündür.

Kimi okullarda staj defterinin yanı sıra staj anketi de talep edilmektedir. Bu anket de aynı şekilde eğitim görülen okulun resmi internet adresi üzerinden PDF olarak temin edilebilmektedir.

Staj defteri doldurma kuralları nelerdir?
Meslek liseleri ile kimi üniversitelerde öğrencilerden staj talep edilmekte ve staj defterleri verilerek doldurulması istenmektedir. Staj defterini diğer defterlerden ayıran en önemli özellik her sayfasına yazılması gereken günlük raporlardır. Öğrencilerin staj sürelerine göre günlük olarak bu deftere rapor tutmaları gerekmektedir.

Staj defteri doldururken öğrencilerin dikkat etmeleri gereken noktalar şunlardır:

– Tarih: Staj defteri doldurulurken muhakkak tarih not edilmelidir. Defterde tarihin belirtileceği yer hazır olduğu için tarihi belirtmek oldukça kolaydır.
– Tarih Sıralaması: Genellikle öğrencilerin birçoğu tarih sıralamasında sorun yaşamaktadır. Ancak ilk staj gününüzden son staj gününüze kadar düzenli olarak tarih sıralamanızı raporlarsanız bir sıkıntı yaşamazsınız.

– Tecrübe Belirtme: Staj esnasında öğrenilen tüm bilgiler günlük olarak yazılmalıdır.

– Hata Belirtme: Staj esnasında yaptığınız hataları, bu hatalarınızdan çıkardığınız dersleri belirtmeniz sizin için yararlı olacaktır.

– Günlük Raporlar: Günlük yazar gibi staj boyunca yaptığınız her şeyi günü gününe yazmanız gerekiyor. Birkaç cümleyle de olsa bunları belirtmeniz sizin yararınıza olacaktır.

– Haftalık Raporlar: Her haftanın bitiminde o haftayı özetleyen raporlar yazmanız gerekiyor. Kısa cümlelerle haftanızı özetlemeniz de sizin yararınıza olacaktır.

– İş Yerine Giriş ve Çıkış Saatleri: İş yerine girdiğiniz ve çıktığınız saatleri belirtmeniz, defterinizi kontrol eden kişilere disiplinli olduğunuzu gösterir. Bu da sizin için oldukça büyük bir avantaj olacaktır.

Yukarıda belirtilen hususlara dikkat ettiğinizde staj defterinizi oldukça iyi doldurmuş olacaksınız. Ancak unutmayın staj defterinizi elinizden geldiği kadar günlük raporlama ile tutmanız işinizi kolaylaştıracak.

Staj defteri doldururken hangi kalemler kullanılmalı?

Staj defteri de bir resmi evrak olduğu için kurşun kalem kesinlikle kullanılmamalı. Bundan dolayı staj defterinizi doldururken tükenmez ya da dolma kalem kullanmanız gerekmektedir.