TRLİFEHABER, Güncel Haberler, Sondakika haberler, İş İlanları, Aktuel ürünler

Pirinç fiyatları ne kadar? Pirinç fiyatları artacak mı? Rusya Ukrayna savaşı pirinç fiyatları!

Pirinç fiyatları ne kadar? Pirinç fiyatları artacak mı? Rusya Ukrayna savaşı pirinç fiyatları!
13 Haziran 2022 - 12:27

Rusya-Ukrayna savaşının ekonomik etkileri sürüyor. Küresel gıda fiyatlarındaki artış kaygıya neden olurken, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından açıklanan verilere göre, uluslararası pirinç fiyatlarının art arda beşinci ay artarak 12 ayın en yüksek seviyesine çıktığını duyurdu. Bu sürecin devam etmesi durumunda pirinç krizi yaşanabileceği uyarısı yapılıyor. Peki, Pirinç fiyatları artacak mı? Pirinç krizi mi başlıyor? Pirinç fiyatları arttı mı? İşte detaylar…

PİRİNÇ FİYATLARI ARTACAK MI?

Son dönemde artan gübre fiyatları ve enerji maliyetleri sonrasında Rusya-Ukrayna savaşının da etkisiyle küresel gıda fiyatları her geçen gün artıyor.

Son dönemde artan ihracat yasakları ve diğer sorunlar nedeniyle de Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü Gıda Fiyat Endeksi yeni bir uyarı yayımladı.

PİRİNÇ FİYATLARI ARTTI MI?

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü Gıda Fiyat Endeksi tarafından yayımlanan Mayıs verilerine göre, uluslararası pirinç fiyatlarının art arda beşinci ay artarak 12 ayın en yüksek seviyesine çıktığı belirtildi.

CNBC’nin haberinde, buğday ve diğer tahıllardan et ve yağlara kadar birçok gıdanın fiyatlarının arttığı belirtilirken, sırada en çok artış görülebilecek ürünün pirinç olabileceği aktarıldı.

Açıklamalarda bulunan uzmanlar pirinç üretiminde herhangi bir sorun olmadığını söylerken, bununla birlikte artan buğday fiyatları ve daha yüksek çiftçilik maliyetleri, bir sonraki aşamada pirinç fiyatlarını izlemeye değer hale getireceğini vurguladı.

PİRİNÇ STOKLARI AZALABİLİR!

Japon bankası Nomura’nın baş ekonomisti Sonal Varma, “İleriye dönük pirinç fiyatlarını izlememiz gerekiyor, çünkü artan buğday fiyatları pirincin yerini almasına, talebin artmasına ve mevcut stokların düşmesine yol açabilir” dedi.

Varma, “Korumacı önlemler aslında çeşitli nedenlerle küresel düzeyde fiyat baskılarını kötüleştiriyor” derken, “Çiftçilikler için yem ve gübre maliyetleri artıyor ve enerji fiyatları ekim maliyetlerine ekleniyor. Bu nedenle, ülkelerden daha fazla korumacılık görme riski var” diye konuştu.