TRLİFEHABER, Güncel Haberler, Sondakika haberler, İş İlanları, Aktuel ürünler

Süt parası yardımı nasıl alınır?

Süt parası yardımı nasıl alınır?
13 Haziran 2022 - 12:08

2022 asgari ücrete göre belirlenen devlet yardımları ihtiyaç sahibi yüzbinlerce vatandaşın gündeminin en üst basamaklarında yer alıyor. Yaptığı sosyal yardımlarla dikkat çeken Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK),çalışmakta olan annelere veya SGK’lı babaların sigortalı olmayan annelerine süt parası adı altında yardımlar yapmaktadır. Söz konusu süt yardımının başvurusu, şartları ve miktarı hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak isteyenler arama motorlarını yoğun bir şekilde meşgul ediyor. Peki süt parası yardımı ne kadar? Süt parası ödeneği şartları nelerdir?

2022 Süt parası yardımı ne kadar?
Asgari ücret 2022 yılı için net 4 bin 253 lira 40 kuruş oldu. Buna göre yeni yılda asgari ücretin neti yüzde 50.5, brütü ise yüzde 40 olarak artırıldı. Asgari ücretin işverenlere olan maliyeti ise yeni senede 5.879.70 TL olmuş olacak. Yeni yılda günlük asgari ücretin brütü 166.80, neti ise 141.78 TL olacak. Asgari ücretle beraber yaşlılık, evde bakım maaşı, engelli parası gibi birçok ödeneğin de ücreti güncellendi.

Annelere her doğumda en yüksek katkıyı ‘doğum parası (rapor)’ sağlıyor. Doğum parası; doğum öncesi ve sonrası toplam kullanılan 112 günlük (16 hafta) izin süresi üzerinden hesaplanıyor. İkiz ve üçüz olunca bu süreye 2 hafta daha katılıyor.

SSK’lı çalışan kadınlara doğum yardımı adı altında izin döneminde iş görmezlik ödemesi yapılıyor. Bu haktan yararlanabilmek için en az 90 gün sigorta primi ödemesi koşulu bulunuyor. Bu tutar çalışan annenin son üç aylık brüt ücretine göre hesaplanıp ödeniyor. Günlük brüt ücret ve bunun üçte ikisi anneye ödeniyor. Buna göre 2022’de brüt maaşı 5.004 lira olan asgari ücretli çalışan kadınlara 12 bin 450 lira ödenebiliyor.

 

Süt parası başvuru şartları nelerdir?
Süt parası yardımına başvuru yapmak isteyenlerin 2015 yılından sonra doğum yapmış olması gerekmektedir. Halk arasında emzirme ödeneği olarak bilinen süt yardımının çerçevesi ilgili kurum ve bakanlık tarafından çerçevelenmiştir. Süt yardımı başvuru şartları ise şu şekildedir:

Süt parası ödemeleri, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm kadınlara verilebilir.

Kişilerin sigortalı olarak çalışması ya da eşlerinin sigortalı olması yeterlidir.

Süt parası ödemesi, 4C yani emekli sandığına bağlı sigortalılar adına gerçekleştirilmez.

Sigortalıların süt parasından faydalanabilmeleri için çocukların 2015 tarihinden sonra dünyaya gelmesi gerekir.

5 yaşını tamamlamayan çocuklar için süt parası ödeneği hazırlanır.

Emzirme ödeneğinden faydalanabilmek için doğumun gerçekleşmesi ve doğan çocukların hayatta olması şarttır.

Emzirme ödeneği başvurusundan önce, çocukların kimlik belgesinin çıkarılması gerekir.

Süt parası ödemeleri, sadece annelere yapılmaktadır. Babaların süt ödeneğini çekmesine izin verilmez.

SSK’lı olarak çalışan kadınların eşleri için de süt parası ödeneği çıkarılmaz.

Süt parası yardımı nasıl alınır?
Süt yardımı, 2015 yılından sonra doğum yapan anneler adına verilen maddi destek anlamına gelmektedir. Süt yardımının genel özellikleri şu şekildedir:

Süt yardımı ödemeleri, sadece bir defalık olacak şekilde gerçekleştirilmektedir.

Süt yardımı ödemeleri, sadece bir defalık olacak şekilde gerçekleştirilmektedir.

SSK’lı olarak çalışan kadınlar ya da SSK’lı erkeklerin çalışmayan eşleri adına, emzirme ödeneği hazırlanmaktadır.

4A ve 4B sigortalılar ya da sigortalıların eşleri, emzirme ödeneğinden faydalanabilirler.

2015 yılından sonra doğan çocukların her biri için ayrı ayrı süt yardımı ödemesi yapılmaktadır.

Süt parası desteği başvuruları nereye yapılır?
Doğumun gerçekleşip sisteme düşmesinden hemen sonra, anneye süt parası verilmesi kararı alınır. Ardından anneye verilecek süt parası için banka hesabına bakılır. Annenin ilgili bankalarda hesabı varsa, Para direkt olarak bu hesaplara yatırılır. Ancak anne veya babanın Bağ-Kur’lu olması durumunda başvuru alınabilir. Başvurular ikamet edilen il ya da ilçedeki Sosyal Güvenlik Kurumu’na bizzat gidilerek yapılır. Kimlik belgesi ile doğuma ait evrakların kullanılması ile yapılacak başvuru, 15 gün içinde sonuçlanır.

Süt parası başvurusu için kullanılması gereken evraklar şu şekilde sıralanabilir:

Süt parası müracaat talep dilekçesi

Doğum raporu

Doğum raporu

Kimlik belgesi

2022 süt parası desteği ne zaman yatar?
Süt parası desteği her ayın 8-14 günleri arasında ödenir. Doğumun meydana geldiği ayda yapılan başvurularda, bir sonraki ayın 8’i ile 14’ü arasında süt parasının alınması sağlanır. 2020 yılının Ocak ayında yapılan zam ile süt parasının 180 TL olmasına karar verilmiştir. Ancak zamlı miktarın verilmesinde doğumun yapıldığı tarih göz önüne alınır. Doğum olayı 2020 yılından önce meydana gelmişse, kişilerin alacakları miktar, doğumun meydana geldiği yıl baz alınarak verilir.

41 kart süt parası desteği ne kadar, şartları nelerdir?
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 41 kart süt parası desteği adı altında ihtiyaç sahiplerine destek vermektedir. Kocaeli sınırları içerisinde bulunan kişilerin başvuru yapabileceği 41 kart süt parası desteği şartları şu şekilde:

– Başvurular Aile Sağlığı Merkezlerine yapılacak.

– Her anne ayda 12 litre süt alabilecek.

– 41 kart sahipleri anlaşmalı marketlerden süt alabilecek.