TRLİFEHABER, Güncel Haberler, Sondakika haberler, İş İlanları, Aktuel ürünler

Temmuz ayı memur ve emekli maaşı (SSK-Bağ-Kur) zam oranı 2022 ne kadar olacak?

Temmuz ayı memur ve emekli maaşı (SSK-Bağ-Kur) zam oranı 2022 ne kadar olacak?
27 Mayıs 2022 - 8:45

Temmuz ayında memur ve emeklilere yapılacak olan zam oranı milyonların gündeminde. Nisan ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte temmuz ayı memur ve emekli maaşı zam oranı da gündem oldu. Kesin zam oranı rakamları ise Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 5 Temmuz’da haziran ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi verileri ile temmuz zam oranı netleşecek. Peki, tahmini olarak Temmuz ayı memur ve emekli maaşı ne kadar olacak? İşte detaylar..

Nisan ayı enflasyon rakamlarının ay başında açıklanmasıyla memur, memur emeklisi ve SSK emeklileri için beklenen zam oranı yeniden gündemde. Emekliler ve kamu çalışanları yılda iki kez zam alıyor. Ocak ve Temmuz aylarında yapılan bu zamların belirleyicisi ise enflasyon oranları oluyor. Memur ve emekli maaşlarına temmuz ayında enflasyon oranına göre zam yapılacak. SSK, Bağ-Kur emekli maaşı ve memur zammı haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından belirlenecek.

En düşük emekli maaşına ilişkin olarak geçtiğimiz günlerde Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, CNN Türk ekranlarında kulis bilgileri değerlendirdi. Kaya emekli taban aylığının 2500 liranın üzerine çıkmasını beklendiğini ve muhtemelen 2750 ile 3000 lira arasında olacağını söyledi.

TEMMUZ AYI MEMUR VE EMEKLİ MAAŞI ZAM ORANI TAHMİNİ

TÜİK’in açıklamasına göre dört aylık enflasyon yüzde 31,71 olarak gerçekleşti. Buna göre memur ve memur emeklilerine şimdiden yüzde 24,71 enflasyon zammı, SSK emeklilerine de yüzde 31,71 zam imkanı doğdu. Memur ve memur emeklisi temmuzda yüzde 7 toplu sözleşme zammı alacak. Mayıs ve haziran aylarındaki enflasyon verisiyle zam farkında son rakam netleşecek.

EN DÜŞÜK MEMUR VE EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Yapılan bu hesaplamalar sonucunda yüzde 31,71’lik 4 aylık enflasyon gerçekleştiğinde;

-En düşük maaş memurlarda 6 bin 429 liradan 8 bin 436 liraya,
-En düşük emekli aylığı ise memurlarda 4 bin 289 liradan 5 bin 628 liraya,
-Esnafta 2 bin 948 liradan 3 bin 883 liraya,
-2000’den önce emekli olan SSK’lılarda 3 bin 292 liradan 4 bin 336 liraya çıktı.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

2000 sonrasında emekli olanlar için en düşük maaş 2.500 TL’ye çıkartılmıştı. Bunun üzerine de artış gerçekleşecek. Burada ek zam öncesi rakam 2.041 TL idi. Bu durumda 4 aylık artışa göre bu rakam da 2.688 TL’ye çıktı.