TRLİFEHABER

Saç ve Cilt için muz maskesi tarifi! Evde muz maskesi tarifi!

Saç ve Cilt için muz maskesi tarifi! Evde muz maskesi tarifi!
28 Haziran 2022 - 21:27

Tadını sevdiğimiz muz meyvesinin faydaları bitmiyor. Evde muz maskesi ile cildinize ve saçınıza bakım yapabilirsiniz. Muz maskesi nasıl yapılır? Evde muz maskesi tarifi haberimizde!

 

Muzlu saç nemlendiricisi nasıl yapılır?
Saçınızın boyu ve gürlüğüne göre bir parça olgun muzu robottan geçirerek sıvı haline getirin. İçerisine bir yemek k. zeytin yağı katın. Hazırladığınız maskeyi saç uçları ve diplerine sürün. 10 ila 15 dakika arasında beklettikten sonra ılık su ile yıkayın.

Yıpranmış saçlar için onarıcı muz maskesi nasıl yapılır?
Bir yemek k. mayonez, bir yemek k. zeytin yağı, püre haline getirilmiş muzu karıştırarak saçınıza sürün ve bir saat kadar bekletin. Bekleme süresi sona erince ılık su ile yıkayın.

Saç kırığı onarıcı muz maskesi nasıl yapılır?
Bir tane E vitamini ampülü, bir tatlı k. bal ve püre haline getirilmiş muz karışımını saç ucu ve diplerinize sürün. 30 dakika bekletin ve ılık su ile yıkayın.

Muzun cilt üzerindeki etkileri nelerdir?
Cildiniz için doğal nemlendiricidir
Muz, cilt için oldukça faydalı bir nemlendiricidir. İçeriğindeki A vitamini cildinize kaybettiği nemi kazandırırken, hasar gören, kuruyan ve matlaşan cildi de onarır.

Kuru ve gergin cildiniz için olgunlaşmış muzu çatal yardımı ile ezerek püre yapın. Göz bölgeniz dışında tüm yüzünüze uygulayın, ortalama 25 dakika beklesin. Sonrasında yüzünüzü suyla iyice durulayın.

Bir başka tarif ise şöyledir: Bir tatlı k. yoğurt, bir E vitaminli ampül ve püreleştirdiğiniz muzu iyice harmanlayın. Yüzünüze sürerek yarım saat bekleyin ve su ile durulayın.

Cilt sağlığını korur
C vitamini ile B6 açısından zengin olan muz, cildinizi sağlıklı ve kusursuz bir görünüme kavuşturur. Aynı zamanda muzda bulunan antioksidanlar ve manganez minerali erken yaşlanmayı da engeller.